Menu Content/Inhalt
Strona Główna arrow Artykuły
arrow Numerologia arrow Liczba osiem - opis.

Ostatnio na Forum

1: Odp:nazwa firmy by Jaelithe
2: nazwa firmy by kociol1968
3: Odp:Liczba pięć - opis. by Jaelithe
4: Odp:Re:Liczba pięć - opis. by zakretka
5: Odp:Liczba siedem - opis. by Jaelithe

Ostatnie: 4godz - 24godz

Zaloguj się


Zapomniałeś hasła?

Statystyka

Użytkownicy: 674
Nowości: 28
Odnośniki: 1
odwiedzających: 429142
Liczba osiem - opis.

Liczba Osiem – Szef. Sprawiedliwość. Żywioł ziemi.

Zalety i wady liczby osiem: ósemki kierują swoją uwagę nie na czułość tylko na opiekę. Nie potrafią okazywać uczuć, swoje pojęcie opieki bardziej rozprzestrzeniają niż skupiają w jednym punkcie. Sprawiają wrażenie wręcz nieczułych, ponieważ nie potrafią wyrażać siebie poprzez  emocje, ciepłe uczucia, gesty.  Z tymi ostatnimi u kobiet jest trochę lepiej niż u mężczyzn. Skąd się bierze taki chłód u ósemek?

Ze strachu, ósemki się boją a jednocześnie wystawiają na ciosy, sprawdzając siłę przeciwnika, jego determinację i odciski.

Helen Palmer w Eneagramie najlepiej określa ósemki: „Surowa powierzchowność ósemki, kryje serce zależnego dziecka, przedwcześnie wystawionego na przeciwności losu. Wiele ósemek kroczy przez życie nie zaglądając w głąb siebie i nie odkrywając łagodnych uczuć, ukrytych od czasu utraty dziecięcej niewinności....” Właśnie tak.

Ósemki poszukują winnych na zewnątrz nigdy w sobie a gdy wreszcie odkryją że wszyscy mamy udział we własnych nieszczęściach ta świadomość może ich nawet doprowadzić do samobójstwa. Trudno zrozumieć ósemkę. W tej liczbie wędrowiec wstępuje w formy i ta wielość przeraża go, zaczyna się powoli rozwijać w nowym niedawno stworzonym świecie, znajduje w nim lustra i nie pojmuje że te odbicia, to nie oni, inni – oni, ale on sam w wielości.

Rozszerzanie się to zadanie ósemki. Jej cechy krótko opisać można: pieniądze, władza, świat materialny, realizacja w konkretnej rzeczywistości materialnej, walka czasem przemoc, wojna, wojsko. Negatywna ósemka to przemoc i gwałt, sadyzm i bezwzględne poświęcenie najbliższego otoczenia.

Ósemka uważa że słabi giną, dlatego stara się przetrwać w nieprzyjaznym świecie, poprzez znalezienie tych od których coś zależy, komu można zaufać a komu się przeciwstawić. Przechodzą często z jednej skrajności w drugą, znajdują wyjścia niekonwencjonalne, opowiadają się za silniejszymi, za autorytetami a jednocześnie sprawdzają te autorytety, co chwila, nadeptując im na odcisk. Ustalają bezpieczną granicę,  ale jednocześnie ciągle ją rozszerzają. Sprawdzają, sprawdzają i raz jeszcze sprawdzają, na ile mogą naciągnąć „gumę” zanim czyjaś cierpliwość się skończy, kiedy rzeczywistość zacznie się pruć w szwach.

Często ósemki przechodzą od siły do słabości, nadużywają używek, bawią się za głośno, po to tylko, by zagłuszyć strach i czymś się zająć, nie zacząć rozwijać siebie i swego Ducha.   

Ósemkę Tarot nazywa Sprawiedliwością i była to liczba znana  już Grekom. Dzieli się wielokrotnie na równe parzyste części, sugeruje równość i wyważenie. Arabska ósemka przypomina symbol nieskończoności, jest wiecznością, dopełnieniem i wypełnieniem się. Na karcie widzimy siedzącą na tronie kobietę w prawym  ręku trzyma miecz skierowany do góry w lewym wagę o dwóch szalach.

Pod wieczór życia ósemki tłumiące nieświadomość, nie dbając o poznanie swoich prawdziwych potrzeb, zastępując je używkami, zabiegają o rzeczy na które był czas w młodości: rodzina, dom, przyjaźń, popadają w głęboką depresję.  Gdy jednak nie oglądają się do tyłu a zadania drugiej połowy życia zaakceptują, wtedy można uniknąć miecza sprawiedliwości. Wnioski jakie należy wyciągnąć na drodze ósemki: nierównowaga leży wewnątrz a nie na zewnątrz.

Wszechświat ma swoje prawa i należy je przestrzegać, poruszać się zgodnie z jego rytmami, olewanie ich i  naciąganie, spowoduje odrzucanie wstecz przez fale przypływu - nie da rady wtedy przybić do bezpiecznego brzegu.

Liczba –17- mamy tu uderzenie z dużą siła na siódemkę - energii  jedynki. Siódemka usiłuje powozić, ustawić Rydwan i kierować nim, ale jedynka uderza w niego i rozbija usiłowania siódemki - poskładania wszystkich elementów w jedną całość. Jakie przesłanie niesie z sobą taki obraz? Tarot pokazuje nagą klęczącą dziewczynę nad brzegiem wody, dziewczyna wylewa wodę z dzbanów a nad nią, świeci osiem gwiazd w tym jedna jest większa i silniejsza. W tej karcie jest widoczna przemiana, woda wylewana do rzeki bądź jeziora symbolizuje rozszerzenie psychiki.

W ósemce woda jest wewnątrz pod powierzchnią, ósemka to żywioł ziemi – piaski pustyni. Te dwa dzbany i woda z nich wylewana opowiada że należy otworzyć zamknięte wrota studni i postarać się okazywać uczucia. Szczere uczucia a nie ich wyobrażenia. Siła uderzenia gwiazdy jedności – jedynki, jest potężna, rozbija ona wszystkie pozory. Nieszczerość, pozorowane uczucia, aż wreszcie wytryśnie woda życia i połączy się z życiem na zewnątrz. Do tego czasu siła ognia jedynki biczować będzie. Zrozumienie w  tej liczbie: - wiara otwiera oczy, przez oczyszczający ogień.

W starożytnych misteriach Mitry jest taki zapisany fragment: Jestem gwiazdą która wędruje wraz z tobą i świeci w głębokości.”

Liczba 26 – tu na szóstkę ma wpływ dwójka. Energia bierna obydwóch liczb opisuje zupełne inną realizację poprzez inne sposoby osiagniecia tego samego celu – rozszerzania – otwierania serca. Poprzez dostrzegania piękna harmonii w codziennym życiu, poprzez uczestnictwo w  chwili obecnej. Psychika – obydwie liczby ją reprezentują - otwiera się sama, bez silnej stymulacji biczem ognia, dostrzega piękno i harmonię świata, uczy się okazywać uczucia i nie bać się ich. W dalszym ciągu – jako że jest to ósemka – uczucia z trudem przebijają się  na powierzchnię, ale wędrowiec jest już oazą na pustyni. Raz jeszcze podkreślam, że tę ósemkę tworzą dwie bierne liczby z żywiołu wody, studni tutaj wybijać nie trzeba, na pustyni staje się kwitnąca oaza a jak bardzo kwitnąca i rozległa zależy od  uwarunkowań dzieciństwa.

W tej liczbie dzieciństwo i okres młodości ma bardzo duże znaczenie. To czym psychika w tym czasie nasiąkła, człowiek dorosły będzie tym emanował na zewnątrz.

Liczba –35 – to też ósemka ale tu działają, inne siły i wpływy. Mamy tu nie wodę ale ziemię, urodzajną ziemię w liczbie –3- nasiąknięta wodą. Tu ósemka jest gotowa do wydawania plonów z zasianych ziaren,  pojawia się żywioł powietrza –5- otwartość na świat. Patrzenie z wnętrza ziemi form, jakie są w niej zawarte, na niebo szeroko rozpostarte nad cichą spokojną ziemią. Wyciszenie płynie z tej liczby i dążenie do wzrostu i poszukiwań.

Następna ósemka wynika z dodawania dwóch czwórek 44. Bardzo trudna liczba, na pustyni wyrosły góry i skały. Ósemka ta zamknięta jest wewnątrz tych skał, kamienne zbocza zawierają w sobie wodę ale wydobycie jej z wnętrza wymaga czarodziejskiej różdżki, albo długiego borowania, ewentualnie młota siły. Gdy jednak woda przedrze się z wnętrza na zewnątrz to popłynie czysty strumień uczuć, źródło jednak tkwić będzie wewnątrz, nie rozsadzi skał. Skały są umieszczone na pustyni i woda szybko wsiąka w piasek. Siła tej ósemki jest ogromna a mieści się wewnątrz, niechętnie obdarza kogokolwiek uczuciami  ze swego dobrze chronionego serca. Trudna liczba.

Ósemka następna to -53- mamy tu inne wpływy, tu powietrze z ogromną siłą naciska na ziemię. Czy formy z ciepłej mokrej ziemi wydobędą się na zewnątrz by patrzeć na piękne niebo? Konfliktowość a jednocześnie trzeba pamiętać że archetypowa piątka to wolność, ciekawość świata, Duch informujący. W tej ósemce piątką ma rolę stymulującą trójkę, - czyli najbardziej optymistyczną liczbę ze wszystkich liczb. Budzi więc w formach jakie powstają  w trójce – ziemi, ciekawość, inspiruje, zachęca do zmiany i poszukiwań. Swoją ogromną siłą wiecznej młodości, piątką zachęca formy wewnętrzne, do uczenia się, do poszukiwań. Jednocześnie jednak przygniata je  i chyba nie ma ochoty pozwolić im na swobodę wyrażania się tak jak widać w liczbie 3>5.

Liczba –62- jest tak jak –26- choć  wpływ szóstki na dwójkę raczej spycha uczuciowość do wnętrza niż pozwala swobodnie wypływać na zewnątrz. Myślę że oaza zanika, woda zaczyna wpływać do środka. Woda – rzeka, symbolizowana tu przez liczbę –6- a wody podziemne źródła, przez liczbę –2- wpływają do środka, jakby się cofały. To wpływ szóstki na dwójkę odwrotnie niż w –26.

Wydaje się że te ósemki będą bardziej zamknięte, będą się cofały przed okazywaniem uczuć. Jakby powracały do siebie do środka.

Następną liczbą jest -71- a to zupełna odwrotność niż w liczbie –17-. Skupiona siódemka złożona z wielu elementów uderza w jedynkę, wody psychiki zalewają ogień, gaszą go spychają do wnętrza. Jaka jest tu uczuciowość? Trudno to opisać najlepiej byłoby gdyby ktoś mógł się podzielić swoimi kontaktami z taką ósemką. Sumując wszystkie liczby jeśli wyjdzie liczba końcowa –71- jaki to człowiek może być? Albo bardzo uczuciowy albo bardzo zgaszony. Myślę że jest to wygaszanie uczuciowości zniknięcie świata wręcz jego niszczenie.

Liczba to –80- w tej liczbie mamy rozszerzenie wszechświat albo sama pustynia bardzo rozszerzyła swój stan posiadania. Uczuciowości nie ma wcale psychika w głębi schowana siedzi i czeka na właściwy czas. Cisza na potężnym obszarze pustyni widać tylko ziarenka piasku coraz dalej wędrujące i zagarniające  - zmieniające, zaraz większą przestrzeń w piach. Jest potężna siła i czysta Moc. Ale bez uczuć i emocji.

-88- sam piach cisza i milczenie i ..........oczekiwanie na zmianę. Na uderzenie  silnego słupa ognia który wytryśnie z wnętrza i stopi piasek a z niego powstanie nowe – 107 i uczucia popłyną na nowo w nowe poznanie.